مجله فرش

5 ترفند برای پاک کردن لکه قهوه خشک شده از روی فرش

Removing dried coffee stains from the carpet

اولین اقدام برای از بین بردن لکه قهوه از روی فرش

برای پاک کردن لکه قهوه تازه ریخته شده از روی فرش در همان لحظه و قبل از خشک شدن، با یک حوله سفید و اگر حوله در دسترس نبود، از دستمال کاغذی یا دستمال مرطوب برای پاک کردن لکه اشتفاده کنید. در حین پاک کردن، مراقب باشید تا به قسمت های دیگر فرش پخش نشود. در واقع اولین کار بهتر است با فشار دادن حوله بر روی لکه رطوبت قهوه را بگیرید.توجه کنید اگر سریع عمل کنید میتوانید کامل لکه را پاک کنید.

پاک کردن لکه قهوه از روی فرش

پاک کردن لکه قهوه از روی فرش

پنج روش مختلف برای از بین بردن لکه قهوه از روی فرش

در این اقدام لازم است بگوییم نگران از بین رفتن لکه های قهوه که به نظرتان بسیار مقاوم بوده و همچنان بر روی فرشتان باقی مانده، نباشید. با استفاده از روش های موثر زیر این نوع لکه ها از بین می روند:

1) سرکه

 

سرکه

سرکه

ابتدا یک لیوان آب و یک فنجان سرکه را با هم مخلوط کنید. حوله را به این مخلوط آغشته کرده و لکه را پاک کنید. اگر لکه کوچک است ابتدا حوله آغشته به مخلوط آب و سرکه را روی آن قرار دهید و پس از مدتی آن را پاک کنید.

در صورتی که لکه بزرگ است می توانید مخلوط را به آرامی روی لکه بریزید و بعد با استفاده از فشار دادن حوله بر روی لکه، آن را پاک کنید. در نهایت با استفاده از پارچه مرطوب؛ لکه را کاملا پاک کنید و مراقب باشید که فرشتان بیش از حد خیس نشود.

2) جوش شیرین

جوش شیرین

جوش شیرین

جوش شیرین یکی گزینه های موثر برای پاک کردن لکه قهوه از روی فرش است.  ابتدا جوش شیرین را طوری که تمام لکه را بپوشاند؛ بر روی فرش بریزید، و پس از نیم ساعت با یک پارچه مرطوب آن را پاک کنید. خواهید دید که لکه قهوه از روی فرش از بین می رود.

3) نوشابه گازدار (سودا)

آب گازدار

آب گازدار

در این روش شما فقط به آب گازدار(سودا که در تولید نوشابه استفاده می شود) و یک پارچه تمیز نیاز دارید. ابتدا کمی از نوشابه را روی لکه فرش بریزید. پس از مدتی در این قسمت حباب هایی ایجاد می شود. پس از حدود 20 دقیقه با استفاده از حوله کاملا لکه را پاک کنید.

4) مایع ظرف شویی یا مایع لباس شویی

لیمو

اگر از مواد لازم موارد بالا که برای از بین بردن لکه قهوه از روی فرشتان بود را در دسترس ندارید، نگران نباشید؛ چرا که مایع ظرف شویی و یا لباس شویی موجود در منازل برای این کار گزینه خوبی هستند.

لکه باید مربوط باشد. توجه کنید که فقط رطوب داشته باشد یعنی اگر به تازگی قهوه روی فرش ریخته با استفاده از یک دستمال کاغذی حوله ای رطوب آن را با فشار دادن آن روی فرش بگیرید و اگر لکه خشک شده، آن را با کمی آب سرد مرطوب کنید.

مایع شوینده موردنظر را به اندازه ای که کاملا درون لکه نفوذ کند، بریزید. بعد از 20 الی 30 دقیقه با حرکات دایره ای از بیرون به داخل، محل لکه را تمیز کنید. در نهایت با یک پارچه مرطوب مابقی مواد شوینده را از روی فرش پاک کنید. اگر همچنان لکه بر روی قالی بود، این روش را چند بار تکرار کنید.

5) لیمو

لیمو

اکثر افراد از اثرات موثر پاک کنندگی لیمو اطلاع دارند. از این رو برای پاک کردن لکه قهوه نیز می توان از آن استفاده کرد. ابتدا مخطوط یک فنجان آب و نصف فنجان آب لیمو درست کنید.

محلول به دست آمده را، روی لکه فرش ریخته و پس از 15 دقیقه، با پارچه مرطوب از بیرون به داخل پاک کنید.

اگر لکه نرفت، محلول را با استفاده از مواد شوینده، قوی تر کنید. اگر هم فکر می کنید کافی نیست با کمی مایع ظرف شویی، پاک کنندگی مخلوط را افزایش دهید. بعد از گرفتن آب اضافی فرش، روی آن راه نروید و بگذارید کامل خشک شود.

از بین بردن لکه قهوه خشک شده از روی فرش

نگران اینکه لکه قهوه بر روی فرشتان خشک شده نباشید. در این مقاله از فرش جامین به روش زیر عمل کنید:

مواد لازم برای تهیه مخلوط پاک کننده:

  • صابون برگردون (صابون مراغه)
  • یک فنجان سرکه
  • 2 قاشق جوش شیرین
  • کمی آب
  • اسفنج یا پارچه تمیز

زمان مورد نیاز 40 دقیقه

ابتدا کلیه مواد فوق را باهم مخلوط کنید. ترکیب این مواد برای پاک کنندگی بسیار تاثیر خوبی دارد.

برای شروع کار:

لکه را خیس کنید، چرا که قهوه کاملا به نخ خاب فرش چسبیده بنابراین باید مرطوب شود.

موادی که درست کردید را طوری روی لکه بریزید که آن را کاملا بپوشاند. پس از نیم ساعت آن را با اسفنج پاک کنید.

ترکیب بعد استفاده از مخلوط سرکه سفید است که در موارد فوق عنوان شد، از این محلول استفاده کنید و اگر لکه همچنان باقی مانده بود مراحل تمیز کردن فرش را تکرار کنید.

نتیجه :

به طور کلی قهوه به دلیل غلظت و رنگ تیره باید به سرعت از روی فرش پاک شود.

لکه به تازگی ریخته شده با استفاده از دستمال و یا حوله تمیز، بر روی فرش فشار دهیدتا کاملا پاک شود.

اگر لکه خشک شده است با استفاده از محلول های نام برده در مقاله آن را پاک کنید. در حالت کلی برای پاک کردن لکه قهوه از روی فرش، آن قسمت باید مرطوب باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *